Tobbes blogg
Skarpa saker blir inte alltid skarpa och då gäller plan B
Jag fotograferar ibland med analoga kameror och då är det ofta manuell fokusering som gäller. Mellanformat, i mitt fall tvåögda spegelreflexkameror 6x6, är en favorit som ger ett uttryck jag gillar. I vissa ljusförhållanden, och på kortare avstånd, kan det vara knepigt att ställa in skärpan korrekt med de här kamerorna. Nu finns det utbytbara sökarskivor som underlättar skärpeinställningen och kanske blir jag tvungen att införskaffa sådana. Jag kommer nämligen aldrig att sluta fotografera med de här fina kamerorna som ger så sköna bilder.
Men, som sagt var, ibland klickar skärpan. De här flickorna var på språng och stannade helt kort för att jag skulle kunna ta bilden. Jag kände nog att det gick lite för snabbt och bad att få ta ytterligare en bild med min moderna AF-kamera, d v s plan B.
Plan B
...och då blev skarpingarna skarpare...
Det ena utesluter ju inte det andra och jag stortrivs i både den gamla och den nya tekniken. Det ena är inte bättre, eller sämre, än det andra. Det är enbart uttrycket som skiljer dem åt.
På återseende
Torbjörn






Tack Kjell. Vad roligt att du tycker så. Plan A är helt OK för mig också, men den hade gärna fått vara en aning skarpare.
Tack Margareta. De bägge teknikerna har sina egna, speciella egenskaper och det är stimulerande att verka i båda.
Hälsningar från Erik / DK
Tack Erik. Jag köper din strategi rakt av Erik :).
Tack så mycket Lars-Olov. Sökarskivor dyker då och då upp på eBay. Jag vill helst ha snittbild omgiven av en ring med mikroprismor. Sådana finns till Rolleiflex men jag vet inte det finns till Yashicas TLR.
För min del betyder analogt i stort sett alltid svartvit film.Jag tycker att det är där den analoga tekniken har sina största förtjänster. Jag minns inte vad min V750 kostade men det var nog i trakterna av 6 500 kr.
Bilden framför allt!
mvh Tommy
Tack Tommy. Jag tycker man ska säga att de olika teknikerna har sitt speciella uttryck i stället för att hela tiden påstå att det ena är bättre än det andra. Finns det t ex konst som är bättre än annan konst?
Tack så mycket Annelie. Backup på ett eller annat sätt är alltid bra om man vill vara säker på att verkligen få en bild med sig hem. Om du inte tidigare provat på analog fotografering tycker jag att du ska göra det. Bäst är naturligtvis att själv framkalla sina filmer. Det är ett roligt hantverk och inte så svårt att lära sig,