Tobbes blogg
Bilder och berättelser från min resa genom livet.
Gesällen/ Jag är medlem i en riskorganisation
Ja, det är bara att erkänna. Jag är medlem i en riskorganisation. I och med pensioneringen i höstas gick jag med. Tänkte väl inte då att det var något särskilt med den här organisationen. Den är ju gammal och välkänd och många jag känner är medlemmar där. Men när räkningen för medlemsavgiften skulle betalas blev jag varse.
Nu undrar jag naturligtvis vad det är för risker organisationen tar? Sammanträder styrelsen regelbundet på Solvalla och sätter sprätt på medlemmarnas pengar? Stötpoker i Texas? Kasinot i Monte Carlo?
Jag får nog fundera ett varv till om jag vill vara med och satsa.
På återseende
Torbjörn
Inlagt 2015-06-24 13:38 |
Läst 3721 ggr. |
Permalink


Japp. Modiga män och kvinnor söker sig till PRO :).
Får hoppas på att de stasar dina pengar i något lågriskbolag.
Ha, ha. Nej, det kan bli fel ibland.
/Stephan
Svenska Turistföreningen? Min gode Stephan jag tror du menar SPF. Kolla deras riskexponering för säkerhets skull :).
Det finns inget riskablare än att vara pensionär. Lägger du pensionssparandet fel så blir du av med en hel del av pensionen, ja hela systemet kan ju krascha. Men jag tar det med gott mod :).
-affe
Lätt hänt, men jag fick mig en tankeställare :).
Marianne
Du vet vad du har att vänta dig Marianne :).
OM.......jag går med ja.....
Man måste ha ögonen med sig. Jämt och ständigt.