Tobbes blogg
Gesällen/Det gamla får snart ge vika
Läkerol och Gävle hör intimt ihop, liksom Brynäs hockeylag. Många år sponsrade Läkerol laget och företagets namn prydde lagets tröjor. Arenan de spelade sina hemmamatcher i hette ett tag också Läkerol Arena. Nu är den tiden för länge sedan borta. Den bekanta neonskylten har släckts. Läkerol har flytt staden och ägs numera av Cloetta.
Staden behöver bostäder och nu har turen kommit till den s k Läkeroltomten. De gamla byggnaderna ska bort och ge plats för nya bostäder. Stadsbilden förändras och jag tror inte många skulle känna igen sig om de återvänder efter en längre tid borta från staden. Nya behov uppstår ständigt och städer förändras för att anpassas därefter. Att längta tillbaka till det förflutna tjänar inget till.
Står utanför tomten och fotograferar genom ett stängsel. Det dröjer inte länge förrän hela området är bebyggt och vägar, grönområden och lekparker är anlagda. Området gränsar till gamla hamnen och havet ligger nära. Det ska bli intressant att följa byggnationen. Försöker att dokumentera vad som sker i staden. Allt kan man inte hinna med, men ett litet bidrag hoppas jag kunna ge.
Bilder av samtiden blir snart historia.
På återseende
Torbjörn
PS Har precis fått reda på att den gamla Läkerolfabriken inte ska rivas utan rustas och få en funktion i det nya bostadsområdet. Spännande tycker jag.


Det är precis vad det är också LO. Fomapan 200 den här gången.
Hälsningar Lena
Tack så mycket Lena. Jag kan tänka mig att Ahlgrens stora presentkartong drog väldigt mycket. När jag arbetade på Ultuna gjorde vi ett studiebesök på Läkerol. Vi hade många trevliga personalutflykter på den tiden. Det ska bli väldigt spännande att följa det här bygget. En halt ny stadsdel växer fram.
Det er et projekt, som det er værd at følge og dokumentere. Jeg prøver at gøre det samme her i min by.
Dejlig begyndelse med dette s/v foto - gillas.
Med mange venlige hilsener fra Erik.
Tack så mycket Erik. Här i Gävle händer det mycket. Staden växer och det byggs ständigt nya bostäder. Vad händer i Roskilde?
Hej igen.
Jeg har fulgt renoveringen af vores hovedtorv, bygning af nyt P-hus, de arbejdende værksteder ved Viking Skibsmuset o.s.v. Jeg fotograferer også begivenheder i byen - torvedagene og opstilling af kunstværker f.eks.
Mvh. Erik.
Bra jobbat Erik!
Tack Björn. Ja, det ska bli intressant att se vilken funktion den gamla pastillfabriken kommer att få i det nya bostadsområdet. Det här området ligger mitt emot Gävle Strand (Alderholmen) på var sin sida av Gavleåns utlopp (gamla hamnen).