Tobbes blogg
På utflykt med Zeiss Sonnar 1.8/55 ZA
Jag köpte mitt Zeiss Sonnar 1.8/55 ZA ett drygt halvår efter att det hade lanserats i oktober 2013. Jag hade precis sålt Sonys sista kamera med A-fattning, A99V, till en kille från Kramfors och köpt min första spegellösa fullformatskamera med FE-fattning, Sony A7R. Objektivet köpte jag begagnat av Tommy från Västerås. Han jobbade i Stockholm så vi träffades där på ett cafë och gjorde upp affären. Min första bild med objektivet blev ett porträtt på honom med full bländaröppning. Sony har bara en objektivfattning idag, FE, och den passar både fullformat och APS-C kameror. Mycket bra tycker jag.
Vad det här objektivet har för släktskap med Zeiss Sonnar konstruktioner från 20-30 talet vet jag inte. Egentligen intresserar det mig inte vem, eller vilka, som konstruerat det objektiv, eller kamera, jag använder. Mitt enda intresse är att de ger ett resultat jag uppskattar. Jag har också upplevt fascinationen när en bild sakta växer fram i framkallningsskålen. Efter det var jag fast. Så stark var den upplevelsen. Men jag betraktar mig inte som nörd utan en person med stort fotointresse. Vilket märke mina kameror och objektiv har spelar mindre roll. För andra är det annorlunda och tycks ibland var det som är överordnat.
En dag tidigare i höstas gjorde vi en utflykt till Högbo bruk. Jag tog enbart med mig det här nämnda objektivet till min Sony A7RIII. Alla bilder här är tagna med full bländaröppning. Normalt gör jag inte så utan använder den bländare som passar bäst för just det motiv jag ska fotografera. Ville bara visa objektivets kvaliteter på full öppning.
Tommy, som jag köpte objektivet av
Gruvstugan
Gruvstugan
Gruvstugan frestade med mycket gott hembakt bröd
Överraskade Lisbeth med ett porträtt...
....och hon överraskade mig med ett dito
Hunden hade full koll medan husse pysslade med mobilen
Änderna valde turligt nog att simma i dammens ljusspegel
Amiralen lät sig väl smaka av det halvätna äpplet
Gillar det här objektivet. Är mycket skarpt redan på full öppning och ger behaglig oskärpa. Det är ganska lätt och ger en bra balans till den relativt lilla kameran. Ett mycket lyckat köp.
Att köpa begagnat är ett utmärkt sätt att skaffa ny fotoutrustning.
På återseende
Torbjörn













HaD/Gunte..
Tack Gunte. Ja, objektivet har mycket fin skärpa direkt från största bländaren. Det var rart att se mannen med hunden. De hörde verkligen ihop.
Som alla Sonnarobjektiv så är det en triplett som djupast sett härstammar från den engelske objektivkonstruktören Dennis Taylor 1893.
Denna moderna sjulinsiga variant har just, som alla moderna Zeissobjektiv, en fantastisk förmåga att ge fina övergångar mellan skärpa och oskärpa på stora bländaröppningar.
Jag kommer snart med en bloggpost om den saken.
Som du kanske har märkt så är jag en av dom som har ett stort (historiskt) fototekniskt intresse - men jag är samtidigt en av dom som visar mest bilder här på FS.
Jag vet att du är en fena på gamla kameror och objektiv och det ska bli intressant att få läsa din kommande blogg. Jag har en gammal Rolleiflex TLR utan serienummer som du en gång har daterat till ca 1948. Jag har haft den reparerad hos LP foto för en del år sedan men nu står den orörd i sitt skåp. Tack Peter för intressant kommentar.
Tack Mattias. Objektivet har lite färgblödning på största bländarna men det går lätt att korrigera i LR. Annars är återgivningen fantastiskt fin.
Tack Wolfgang. Ja, det är ett mycket fint objektiv som jag gillar väldigt mycket. Jag är också intresserad av fotohistoria men inte så mycket om utrustning utan mer om fotografer och deras verk.
/Stephan
Tack Stephan. Förstår att du också är förtjust i detta fina objektiv. Det passar utmärkt till Sonys kameror i A7 serien.
Jag använder Zeiss Batis 18mm, 40mm, 85mm och 135mm till mina Sony A7CR och A7C, det är otroligt bra och jag upplever den där känslan i bilderna som inte riktigt kan förklaras.
Jag har 25:an, och håller med. De har något särskilt.
Gällande ZA objektiv så har jag bland annat Sony SEL ZEISS 16-35/4 ZA OSS, Sonnar® T* FE 35 mm f2,8 ZA och Sony Zeiss Distagon T* FE 35/1,4 ZA.
De är alla riktigt bra, det kanske även blir en Zeiss Sonnar 1.8/55 ZA.
Jag föredrar fortfarande primeobjektiv på grund av storlek och bildkvalite.
Du har många fina objektiv till dina kameror och jag hoppas att Sony och Zeiss fortsätter att utveckla objektiv tillsammans. Men i dag är det många om budet och utvecklingen går snabbt. Jag har en mycket fin 2.8/28-75 zoom från Tamron, som mestadels sitter på kameran, och några fina Sigma APS-C objektiv. Tack Stefan för din kommentar.
Zeiss Batis 2/25 har jag också. Mycket fin.
Ja, det är ett mycket fint objektiv. Det är inte helt lätt att få de tre villkoren uppfyllda när man köper ett objektiv. Oftast är det väl bankkontot som får sig en törn. Städet och buketten är med för att visa objektivets skärpa respektive oskärpa på full öppning. Lisbeths porträtt på mig blev ganska lyckat. Ska befrätta för henne att du gillar det.