Tobbes blogg
På utflykt med Zeiss Sonnar 1.8/55 ZA
Jag köpte mitt Zeiss Sonnar 1.8/55 ZA ett drygt halvår efter att det hade lanserats i oktober 2013. Jag hade precis sålt Sonys sista kamera med A-fattning, A99V, till en kille från Kramfors och köpt min första spegellösa fullformatskamera med FE-fattning, Sony A7R. Objektivet köpte jag begagnat av Tommy från Västerås. Han jobbade i Stockholm så vi träffades där på ett cafë och gjorde upp affären. Min första bild med objektivet blev ett porträtt på honom med full bländaröppning. Sony har bara en objektivfattning idag, FE, och den passar både fullformat och APS-C kameror. Mycket bra tycker jag.
Vad det här objektivet har för släktskap med Zeiss Sonnar konstruktioner från 20-30 talet vet jag inte. Egentligen intresserar det mig inte vem, eller vilka, som konstruerat det objektiv, eller kamera, jag använder. Mitt enda intresse är att de ger ett resultat jag uppskattar. Jag har också upplevt fascinationen när en bild sakta växer fram i framkallningsskålen. Efter det var jag fast. Så stark var den upplevelsen. Men jag betraktar mig inte som nörd utan en person med stort fotointresse. Vilket märke mina kameror och objektiv har spelar mindre roll. För andra är det annorlunda och tycks ibland var det som är överordnat.
En dag tidigare i höstas gjorde vi en utflykt till Högbo bruk. Jag tog enbart med mig det här nämnda objektivet till min Sony A7RIII. Alla bilder här är tagna med full bländaröppning. Normalt gör jag inte så utan använder den bländare som passar bäst för just det motiv jag ska fotografera. Ville bara visa objektivets kvaliteter på full öppning.
Tommy, som jag köpte objektivet av
Gruvstugan
Gruvstugan
Gruvstugan frestade med mycket gott hembakt bröd
Överraskade Lisbeth med ett porträtt...
....och hon överraskade mig med ett dito
Hunden hade full koll medan husse pysslade med mobilen
Änderna valde turligt nog att simma i dammens ljusspegel
Amiralen lät sig väl smaka av det halvätna äpplet
Gillar det här objektivet. Är mycket skarpt redan på full öppning och ger behaglig oskärpa. Det är ganska lätt och ger en bra balans till den relativt lilla kameran. Ett mycket lyckat köp.
Att köpa begagnat är ett utmärkt sätt att skaffa ny fotoutrustning.
På återseende
Torbjörn
        
    












HaD/Gunte..
Som alla Sonnarobjektiv så är det en triplett som djupast sett härstammar från den engelske objektivkonstruktören Dennis Taylor 1893.
Denna moderna sjulinsiga variant har just, som alla moderna Zeissobjektiv, en fantastisk förmåga att ge fina övergångar mellan skärpa och oskärpa på stora bländaröppningar.
Jag kommer snart med en bloggpost om den saken.
Som du kanske har märkt så är jag en av dom som har ett stort (historiskt) fototekniskt intresse - men jag är samtidigt en av dom som visar mest bilder här på FS.
/Stephan
Jag använder Zeiss Batis 18mm, 40mm, 85mm och 135mm till mina Sony A7CR och A7C, det är otroligt bra och jag upplever den där känslan i bilderna som inte riktigt kan förklaras.